EKONOMIKA

20.4.2016
Elektronická evidence tržeb (EET)
Prezident Zeman podepsal zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb. Od podzimu dopadne povinnost elektronicky evidovat tržby na první podnikatele. Nejprve se zapojí hotely a restaurace. Do půldruhého roku po nich mají být evidovány tržby všech podnikatelů kromě řemeslníků.
Co EET hlavně obnáší? Podnikatelé budou muset nejpozději při zaplacení zboží či služby poslat finanční správě údaje o tržbě a vystavit zákazníkovi účtenku.
Podnikatelé budou moci na náklady spojené se zavedením evidence tržeb využít jednorázovou slevu až do výše 5 tisíc korun, která se bude odvíjet od daňového základu z podnikání.
Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí.


Zdroj: http://e-trzby-pohoda.cz/e-trzby-v-bodech/


Ing. Gabriela Raková



30.3.2016
Česká ekonomika loni rostla dvakrát rychleji než EU


Výkon českého hospodářství v porovnání s Evropskou unií loni stoupl více než dvojnásobným tempem.

HDP vzrostl o 4,3 procenta, nejrychleji za osm let. Pomohla hlavně nízká cena ropy a zrychlené čerpání peněz z evropských fondů.



24.2.2016
NEZAMĚSTNANOST V LEDNU STOUPLA NA 6,4%

Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 6,4 procenta z 6,2 v prosinci 2015. Uchazečů o práci bylo celkem 467 403. Volných míst nabízeli zaměstnavatelé 107 779, což je nejvíce za leden od roku 2008. V mezinárodním srovnání měla ČR, podle výsledků za prosinec 2015, společně s Německem absolutně nejnižší nezaměstnanost v EU.













Ing. Milada Harantová



25.1.2016
Jaké změny přináší rok 2016 nejen do světa peněz?

-          Vyšší minimální mzda. Od 1. ledna 2016 se minimální mzda zvýšila o 700 Kč na 9.900 Kč.
-          Den volna navíc, novým státním svátkem je Velký pátek, který letos připadá na 25. března 2016.
-          Povinnost chodců mít na silnicích mimo obec za tmy nebo zhoršené viditelnosti reflexní prvky.
-          Zdražení cigaret o 3-4 Kč na krabičku.
-          Valorizace penzí. Současní důchodci si od ledna 2016 polepší průměrně o 40 Kč měsíčně.
-          Mimořádný jednorázový příspěvek pro důchodce, a to v únoru 2016 ve výši 1.200 Kč.
-          Vyšší zdanění hazardu, přičemž denní poplatek za herní automat se zvýšil z 25Kč na 80 Kč.
-          Zákaz propouštění učitelů na prázdniny.
-          Registrační značky na přání. Češi si mohou zvolit nápis na registrační značce vozidla. Tato možnost je zpoplatněna částkou 10.000 Kč za osobní vůz a jsou zakázány vulgarity, zkratky orgánů státní správy atd.
-          Výrazná změna podoby dálničních známek. Odlišné tvary dle délky platnosti (kolečko, trojúhelník a čtverec) mají usnadnit policejní kontroly. Ceny se nezvýšily.
-          Nové dopravní značky. Například značka Zimní výbava přikazuje jízdu pouze se zimními pneumatikami.
-          Rozúčtování nákladů na centrální vytápění v bytových domech má být od letošního roku spravedlivější.
-          Dražší expresní cestovní pasy, které nově přijdou na 4.000 Kč (pro děti na 2.000 Kč). Zkrátila se však doba vydání na nejvýše 6 pracovních dnů místo 15 dnů. Vydávat se budou pouze cestovní pasy se strojově čitelnými biometrickými údaji.
-          Prodloužení platnosti občanských průkazů na 35 let pro lidi starší 70 let.
-          Od ledna 2016 má každý plátce DPH podávat kontrolní hlášení, měsíčně nebo čtvrtletně musí finanční správě elektronicky předat údaje z daňových dokladů.
Prozatím není jasné, kdy přesně začne fungovat elektronická evidence tržeb. V první fázi by se pak měla týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. Postupně by se potom přidali i další podnikatelé.


Ing. Gabriela Raková


16.12.2015

Státní dluh ČR
            Státní dluh loni klesl meziročně o 19,7 miliardy na 1 663,7 miliardy korun. Státní dluh se podle úřadu snížil poprvé od roku 1995. Náklady na správu dluhu meziročně poklesly o 2,4 miliardy na 48,5 miliardy korun.
            Ministerstvo o vývoji dluhu informovalo v souvislosti s výsledky státního rozpočtu za loňský rok. Ten loni skončil se schodkem 77,8 miliardy korun, přičemž schválený rozpočet počítal s deficitem 112 miliard korun, tedy o 34,2 miliardy více.
            Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.
            Podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2015, kterou MF vydalo v polovině prosince, klesl dluh k HDP pod 39 procent HDP.
            Pokles státního dluhu, i přes deficitní státní rozpočet, byl způsoben rozpouštěním rezerv hotovosti, které si stát vytvořil v letech 2011 a 2012. Rozpouštění státních rezerv je obecně politiky používaná metoda k optickému vylepšení výsledků hospodaření vlád. Je potřeba říci, že v letech 2011 – 2012 stát řídila pravicová vláda Petra Nečase, kdy ministrem financí byl Miroslav Kalousek, který je dnes napadán současným ministrem financí, že se podílel na zadlužení naší země.






20.11.2015

Senát schválil zvýšení spotřební daně


Senát schválil postupné zvyšování spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků v dalších třech letech.
Sazby se zvýší poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. V příštím roce tak může krabička cigaret zdražit kvůli vyšší dani o tři až čtyři koruny.
Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 EUR na 1000 kusů cigaret.






Daně tvoří více než 80 procent ceny cigaret, tento podíl přitom v posledních letech ještě stoupá.
Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun.
Novelu zákona o spotřebních daních ještě musí podepsat prezident.







Ing.Milada Harantová




Intervence ČNB se zdařila jenom částečně

            Plánovaný zásah České národní banky do kurzu naší měny se zdařil jenom částečně. Slibovaný růst na 28,- Kč/ 1 EUR se nekoná, a tudíž oživení naší ekonomiky nepřinese.
            Důvodem je podle ekonomů hlavně fakt, že občané ČR mají malé úspory a nechtějí utrácet za drahé věci z dovozu. Jako další důvod můžeme uvést strach ze ztráty zaměstnání a následné zhoršení finanční situace v domácnosti.
            Podle průzkumu jenom 1/3 domácností je schopna ušetřit měsíčně více jak 10% ze svého příjmu. A s přípravou na zajištěné stáří nebo neplánovaný výpadek jednoho z příjmů v domácnosti taky nejsme nejlépe. Stále je většina lidí, kteří se domnívají, že v případě nepříznivého vývoje, se o ně postará stát.
            Aby stát mohl rozdávat další peníze, tak je potřebuje nejdříve někde vybrat (daně, poplatky). V případě zvýšení daňového zatížení ale dojde k ještě většímu poklesu výkonu ekonomiky a občané utratí méně, než se původně plánovalo.
            Aby výhledy nebyly pesimistické, lze doporučit pravidelné měsíční investování i malých částek (v řádu stokorun) na dlouhou dobu. Následné výnosy jsou poté zajímavé.



čtvrtek, 12. listopadu 2013

DEN, KDY SE NARODILA MYŠ


Před pětačtyřiceti lety představil americký vědec Doug Engelbart a tým jeho kolegů z výzkumného institutu v San Franciscu malou dřevěnou krabičku. V ní se skrývalo zařízení, které umožňovalo přenášet pohyb ruky na monitor počítače a posunovat „brouka“, jak se tehdy říkalo kurzoru.


Už víte, o čem je řeč? Ano, o počítačové myši. Ta původní se svým dnešním kolegyním příliš nepodobala. Byla hranatá a nepohodlná a měla pouze jediné tlačítko. Ve spodní části byly dvě vzájemně kolmá kolečka, jedno pro jízdu vpřed a vzad, druhé pro pohyb stran.


                                                                                                                   Ing. Jiří Solnař

_________________________________________________________________________________________________________________


úterý, 19. listopadu 2013

Česká národní banka Praha 13. 11. 2013

Expozici "Lidé a peníze" připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice nabízí historii vývoje peněz od pazourků k digitálním penězům a čipům. Prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Pro návštěvníky jsou připraveny audiovizuální programy ve vstupním kinosále, 65 vitrín s unikátními exponáty a platidly, speciální vitrína s jednou tunou ryzího zlata v různých podobách, padělky a ukázky ochrany peněz, interaktivní dotykové obrazovky, rozsáhlé informace v multimediálních počítačích a mnoho dalších zajímavostí. Úvodní dva videopořady jsou v českém jazyce.
Tuto expozici jsme navštívili dne 13.11.2013 s našimi studenty.
   
                                                           Ing. Milada Harantová

___________________________________________

Berete peníze na ruku?
Tak si pak nestěžujte na malý důchod.

Jsou dvě kategorie lidí, které se podivují, proč je jejich důchod neúměrně nízký v porovnání s jejich minulými příjmy. Ti, kterým je vyplácena mzda na ruku, a potom osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které si platí pojistné na důchodové pojištění v minimální výši.
Výše důchodů vždy závisí nejen na celkové době pojištění, ale i na vyměřovacím základu pro odvod pojistného. Jinými slovy rozhoduje, kolik přiznáte, že berete.

Příkladem může být muž narozený 15. ledna 1951, který ke dni přiznání důchodu získal 45 roků pojištění. Od roku 2007 však byla tomuto muži měsíčně zúčtovávána jen minimální mzda ve výši 8000 Kč. Zbytek výplaty, jenž činil sedm tisíc korun měsíčně, mu zaměstnavatel dorovnával na ruku. Starobní důchod tohoto muže by činil 7730 Kč měsíčně.
Pokud by stejnému muži byl celý měsíční příjem 15 000 Kč od zaměstnavatele zúčtován, tak by podle propočtu ČSSZ jeho starobní důchod činil 10 676 Kč. Rozdíl tedy činí bezmála tři tisíce korun.


Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí je průměrná výše starobního důchodu v ČR 10 939 korun. To je meziroční nárůst o 1,8%. Jeho reálná hodnota se ale za stejné období snížila o 0,6%. 



Ing. Jiří Solnař



____________________________________________________________________________

sobota, 15. června 2013


Víte, že …
                podle Českého statistického úřadu je hranice chudoby stanoven příjem pro čtyřčlennou rodinu v roce 2013 na 18.000,- Kč měsíčně. Tuto hranici nedosahuje podle statistických údajů 10% obyvatel.
                Ve světě se považuje hranice chudoby okamžik, kdy příjem jedince klesne pod 1,25 dolaru. Ve světě tuto hranici nedosahuje 1.4 miliardy lidí.

Vývoj české ekonomiky
            Česká ekonomika se již páté čtvrtletí potýká s propadem svých výsledků. I přes pozitivní  vývoj ostatních makroekonomických ukazatelů (inflace, nezaměstnanost), jsme zaznamenali již pátý propad HDP v řadě za sebou.
            Jako hlavní příčinu lze spatřovat v opatrnosti domácností, které nenakupují, ale snaží se šetřit z důvodu obav o svoji budoucnost.



Ing. Jiří Solnař 

_________________________________________________________________________________________________
sobota, 27. dubna 2013


POSLANECKÁ SNĚMOVNA

16. dubna 2013 jsme důkladně prozkoumali Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky :-))



_____________________________________________________________________________________________________
sobota, 27. dubna 2013


„SEMINÁŘ O SOCIÁLNÍ POLITICE A SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALITÁCH ÚSTECKÉHO KRAJE“

Přednášející:
Mgr. Martin Klika  – radní Ústeckého kraje pro sociální politiku a bezpečnost

Mgr. Martin Klika 

Seminář žákům nastínil sociální politiku Krajského úřadu, širokost spektra sociálních služeb poskytovaných krajem a fiskální politiku. Studenti se dále seznámili s organizací a strukturou neziskových organizací, a jejich financováním z peněz Evropské unie.

V druhé části semináře se studenti dozvěděli o problematice vzniku sociálně vyloučených lokalit. Byly jim prezentovány fotografie a videozáznamy ze života v těchto lokalitách a problémech soužití minoritní a majoritní společnosti.

Ve třetí části semináře Mgr. Klika žákům odpovídal na všechny otázky týkající se současnosti a budoucnosti života v kraji.

Ing. Jiří Solnař

________________________________________________________________________________
sobota, 30. března 2013


APLIKACE ČESKÉ PENÍZE NOVĚ I PRO ANDROID

České bankovky a mince a jejich ochranné prvky si nyní mohou do detailu prohlédnout uživatelé mobilních zařízení s operačním systémem Android. Aplikace České peníze pro chytré telefony nebo tablety s tímto operačním systémem je od úterý 26. února zdarma ke stažení v Google Play.
 Ing. Milada Harantová 

NOVÝ WEB O HISTORII CENTRÁLNÍHO BANKOVNICTVÍ

Česká národní banka zveřejňuje internetové stránky o historii centrálního bankovnictví na českém území- http://www.cnb.cz/cnb/historiecnb. Na novém webu čtenáři najdou unikátní fotografie z archivu centrální banky a dozvědí se, jak se na pozadí dějin vyvíjely základní činnosti banky od založení Československa v roce 1918 do současnosti. 
 Ing. Milada Harantová

_________________________________________________________________________________
sobota, 2. března 2013


Čas jsou prý peníze, ale peníze se nerovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic.
                                                                                                                              Jan Neruda


MALÝ EXKURZ DO SVĚTA BANKOVEK – 2. díl

Výroba bankovek v letech 1919-1928

Prvními platidly samostatného československého státu byly tzv. prozatímní státovky, poslední rakousko-uherské bankovky, okolkované při měnové odluce v březnu 1919 československými kolky.
Prozatímní československé státovky a poslední ještě platné rakousko-uherské bankovky byly od roku 1919 postupně nahrazovány státovkami Republiky československé. Jejich vydavatelem byl Bankovní úřad při ministerstvu financí, fakticky prozatímní československá emisní banka a předchůdce Národní banky Československé.
Nový československý stát neměl na svém území vlastní cedulovou tiskárnu, proto se zajištění papírového oběživa muselo řešit buď výrobou v zahraničí nebo v tuzemských běžných, tzv. průmyslových tiskárnách.Od roku 1920 byly státovky I. emise postupně nahrazovány státovkami II. emise s lepší ochranou proti padělání a také mincemi, které vhodně doplnily strukturu oběživa.
Již v roce 1919 se Bankovní úřad ministerstva financí rozhodl, že vybuduje na československém území cedulovou tiskárnu.Vznikla tak Tiskárna státovek Bankovního úřadu ministerstva financí.
Ing. Milada Harantová 


MALÝ EXKURz DO SVĚTA BANKOVEK – 1. díl


Výroba bankovek před rokem 1919
Výroba různých druhů papírových platidel (zjednodušeně hovoříme o bankovkách) patří z pohledu používaných technik a technologií, materiálů a strojních zařízení i využitím nejlepších odborníků k vrcholům polygrafické výroby. V bankovkovém tisku se pro svou jedinečnost a obtížnou napodobitelnost udržely i postupy (např. ručně provedená rytina), které jiná odvětví polygrafie dávno opustila pro jejich časovou a finanční náročnost.
Bankovky se původně tiskly převážně v soukromých tiskárnách, které vyvinuly nebo zdokonalily vlastní výrobní postupy. V 19.století přestaly být bankovky jen doplňkem mincí a staly se hodnotově rozhodující částí oběživa. To znamenalo rozvoj bankovkového tisku a vznik specializovaných bankovkových tiskáren v majetku státu či emisních bank. Na území dnešní České republiky obíhaly ještě krátkou dobu po vzniku samostatného československého státu rakousko-uherské bankovky, vyráběné v Tiskárně cenných papírů Rakousko-uherské banky ve Vídni.
Ing. Milada Harantová 

(Zdroj: wikipedia)


___________________________________________


Odešel autor českých bankovek Oldřich Kulhánek: Nesmrtelné dílo!

Autor podoby českých bankovek, přední grafik a ilustrátor Oldřich Kulhánek (†72) zemřel dne 28. 1. 2013 v důsledku přetrvávající vážné nemoci. Ačkoli jeho návrhy papírových platidel jsou v oběhu od 90. let, první bankovku vytvořil již v roce 1971 a dokonce s ní vyhrál soutěž. Kvůli jeho grafikám, dráždící režim, však do tisku nesměla.

I podobu stokoruny stvořil O. Kulhánek

___________________________________________
neděle, 3. února 2013


„VŠEMA DESETI“ –

SOUTĚŽ V TECHNICE ADMINISTRATIVY



Dne 16. 1. 2013 proběhla v učebně výpočetní techniky soutěž v technice administrativy, která měla rozhodnout, kdo ze studentů SHŠ Bukaschool nejlépe ovládá „psaní všema deseti“.
Do soutěže se přihlásilo 15 studentů z prvních ročníků a ověřovali své znalosti a dovednosti ve čtyřech disciplínách: slepá klávesnice, opis textu, diktát a teoretické znalosti. I přesto, že si všichni vedli výborně, vítěz může být jen jeden, a tím se v tomto roce stala studentka I. A Lucie Gutzerová s celkovým počtem 304 bodů.  Druhé místo obsadila Kateřina Hrebeňová z  I.A s počtem bodů 289 a na třetím místě se umístil student I. B Patrik Houb s 291 body.
Soutěžící si kromě hezkých zážitků odnesli sladké odměny a možnost postupu do regionálních kol. Všem soutěžícím děkujeme za účast, vítězům gratulujeme a těšíme se na příští ročník.
Ing. Milada Harantová a soutěžící 

Soutěžící v TEA v plném zápalu :-)